تولید روزانه 2 تن ضد عفونی کننده‌ نانویی در دستور کار محققان کشور

05 مرداد 1399

مدیرعامل یکی از شرکت‌های فناور از توسعه فناوری ضدعفونی‌کننده‌های نانو در این شرکت خبر داد و گفت: ضد عفونی‌کننده‌هایی که در آن از نانوذرات نقره استفاده شده است، نسبت به الکل دارای ماندگاری بیشتر برای از بین بردن عوامل بیماری زا است.

به گزارش ایسنا، بهاره کاویانی، مدیرعامل این شرکت فناور درباره محصولات تولیدی این شرکت، گفت: ما یکی از اولین تولیدکنندگان دستگاه نانوکلوئیدساز بودیم که این محصول را وارد بازار کردیم و با شیوع ویروس کرونا و نیاز موجود در بازار کشور، از این فناوری برای تولید ماده اولیه ضدعفونی‌کننده استفاده کردیم.

وی با بیان اینکه در ضدعفونی‌کننده‌های تولید شده از نانوذرات نقره استفاده کردیم که توسط دستگاه نانوکلوئیدساز ما تولید می‌شود، اظهار کرد: ما در حال آماده‌سازی زیر ساخت‌هایی برای تولید روزانه یک تا دو تُن ضدعفونی‌کننده هستیم و در این راستا با نصب تجهیزات لازم، در حال حاضر امکان تولید تا دو تن در روز را داریم و اکنون آماده تولید هستیم که با دریافت مجوزهای لازم از سازمان‌های ذی‌ربط کار تولید آغاز خواهد شد.

کاویانی با اشاره به دریافت گواهی نانومقیاس از ستاد نانو برای این فناوری، یادآور شد: این ضدعفونی‌کننده حاوی نانوذرات نقره برای استفاده در فضاهای عمومی نظیر مترو، فروشگاه و هواپیما مناسب است؛ چرا که ماندگاری بالایی دارد و برخلاف الکل که فرار بوده و ماندگاری کمی دارد، این ضدعفونی‌کننده زمان بیشتری را روی سطح می‌ماند؛ از این رو اثربخشی آن طولانی‌تر است. از سوی دیگر به دلیل فقدان الکل، حساسیت کمتری برای سیستم تنفسی و سلامت داشته و برای گروه‌های حساس مناسب‌تر است. 

دکتر کاویانی از افزایش ظرفیت نانوذرات نقره در این شرکت خبر داد که بخشی از این نانوذرات در خط تولید مواد ضدعفونی‌کننده استفاده خواهد شد.

این شرکت در سال ۱۳۸۶ با هدف ایجاد و توسعه فناوری پیشرفته نانو تاسیس شد و در راستای اصلاح محصولات نانو، ساخت دستگاه‌های تولید نانوپودر و تولید نانو کلوئیدهای فلزی با استفاده از روش انفجار الکتریکی سیم را در دستور کار قرار داد. همچنین این شرکت، فناوری نانوکویتاسیون را با ساخت دستگاه‌هایی در تولید نانوامولسیون‌ها و هموژانیزاسیون برای اولین بار در کشور بومی کرده است.

برتری های موجود در این روش مورد توجه صنایع مختلف از جمله تصفیه آب و پساب، صنایع غذایی و پاستوریزاسیون غیرگرمایی، صنایع دارویی و تولید انواع نانو داروها، صنایع رنگ و پلیمر و صنعت نفت و پتروشیمی قرار گرفته است. در حال حاضر شرکت PNF علاوه بر فعالیت‌های گذشته با توسعه فناوری‌های الکترودیالیز انتخابی و معرفی روش CaviZone بر حوزه تصفیه آب و پساب متمرکز شده است.

درباره ما

logo  سایت نسیم رحمت با هدف معرفی بیمارستانها، مراکز درمانی، کلینیک ها، بهداری ها و مراکز علوم پزشکی کشور، متعلق به پایگاه اطلاع رسانی خیریه های کشور تشکیل گردیده است.