پاییز نگران کننده‌ای پیش‌رو داریم/کانون اصلی شیوع بیماری تجمعات و دورهمی‌هاست

29 مرداد 1399

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره نگرانی‌ها از موج سوم بیماری در پاییز، عنوان کرد: برخی از محدودیت‌ها در پاییز هم باید ادامه پیدا کند و ممکن است حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس محدود شود، چراکه یکی از اساسی‌ترین فاکتورهای مؤثر در گسترش ویروس، آغاز فعالیت‌های آموزشی و افزایش استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.

به گزارش ایسنا، دکتر زالی در نشست ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در شهر تهران با نمایندگان رسانه‌های بین‌المللی که با حضور دکتر عبدالحسین شیروی مدیر اداره کل رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، تلاش نظام های علمی و مدیریتی دنیا برای به اشتراک گذاری تجربیات و دستاورهای کارآمد را ضروری دانست و گفت: برای ریشه کنی کرونا باید تمامی مرزها از بین برود و گفتمان جهانی با دردی مشترک و احساس همدردی به همگان منتقل شود.

دکتر زالی در این نشست با اشاره به ماهیت عالم گیری پاندمی کرونا در عرصه‌های مختلف جهانی اظهار کرد: کرونا صرفا یک بیماری بیولوژیک نیست، این بیماری مؤلفه‌های اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و سیاسی را نیز  دربرگرفته است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر این که کووید ۱۹ دنیا را با بحران‌های اقتصادی مختلفی روبرو کرده، به افت شاخص‌های   PMI در حوزه‌های مختلف تولید در سراسر دنیا اشاره کرد و گفت: این شاخص در عرصه‌های مختلف نیز در حال کوچک تر شدن است به شکلی که بنظر می رسد تا پایان این بیماری نیز این روند ادامه داشته باشد.

ریشه‌کنی ویروس کرونا حداقل در بازه زمانی کوتاه غیرممکن است

وی با بیان این که ویروس کرونا و تبعات مختلفی که ایجاد کرده تاکنون با هیچ پدیده طبیعی قابل قیاس نبوده، گفت: این بیماری و تبعات آن بسیار جدی است و بسیاری از پیش فرض‌ها را تغییر داده است.  احتمال از بین رفتن ویروس کرونا در طبیعت کماکان وجود ندارد و ریشه‌کنی این ویروس حداقل در بازه زمانی کوتاه غیرممکن است.

وی ضمن ابراز نگرانی از جهش‌هایی که ممکن است در ساختار ویروس کرونا رخ دهد، توضیح داد: مطالعات بین المللی گواه این است که در ساختار ویروس تغییر شگرفی رخ نداده و تغییرات کوچکی صرفا در میزان سرایت پذیری ایجاد شده است.

دکتر زالی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به جمعیت استان تهران توضیح داد: طبق آخرین آمارجمعیت استان تهران قریب به ۱۴ میلیون و هشتصد هزار نفر است و این درحالیست که چگالی بالا و تراکم جمعیت تهران را از سایر استانها متمایز می‌کند. به طور مثال در منطقه بهارستان تهران که در جنوب شرقی تهران واقع شده تراکم جمعیتی بسیار زیادی را شاهد هستیم که این موضوع می‌تواند حوزه بهداشت و درمان را با چالش‌های جدی روبرو کند.

چالش "گذار شهر نشینی شتابزده" و سکونت‌های غیر رسمی در تهران

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گذار شهر نشینی شتابزده و سکونت‌های غیر رسمی را یکی دیگر از چالش‌های مربوط به استان تهران ذکر کرد و خاطرنشان کرد: مجموعه‌ای از این فاکتورها کنترل کرونا را در کلان شهر تهران با مشکلات جدی روبرو کرده است.

وی با بیان این که بالاترین آمار از حاشیه نشینی مربوط به استان تهران است، تاکید کرد: حاشیه نشینی شرایط اقتصادی، بهداشتی و فرسودگی زیر ساخت‌ها را دستخوش تغییراتی می‌کند که در پاندمی کرونا بیش از پیش چهره خود را به نمایش گذاشت.

تردد ۴۰۰ هزار خودرو از استان البرز به تهران

جمعیت شناور در استان تهران یکی دیگر از مواردی بود که دکتر زالی به آن اشاره کرد و افزود: روزانه جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر، معادل جمعیت یک استان از استانهای مجاور نظیر البرز و ساوه وارد تهران و در پایان روز از شهر خارج می‌شوند، این جمعیت می‌تواند بار بیماری را به میزان قابل توجهی به سیستم بهداشت و درمان وارد کند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در بخش دیگری، تردد ۴۰۰ هزار خودرو از استان البرز به تهران را پدیده پیچیده و مشخصه تهران دانست.

معضل اتباع غیرایرانی فاقد شناسنامه در تهران

دکتر زالی با تاکید بر این که در بروز و شیوع اپیدمی‌ها نقاط کور می‌تواند بسیار خطر آفرین باشد، گفت: حدود ۴۰ درصد از اتباع سایر کشور ها در تهران سکونت دارند و آمار نشان می‌دهد که ۵۰ درصد از این اتباع به صورت غیرقانونی و فاقد گواهینامه در تهران سکونت دارند که در صورت ابتلا به بیماری به دلیل شرایط خاص اقامت تمایلی به مراجعه به مراکز درمانی ندارند. 

وی پدیده زباله گردی، کودکان کار، معتادان متجاهر را از دیگر مؤلفه‌های خطرآفرین انتشار کرونا در تهران ذکر کرد و تعامل و مشارکت بیشتر بخش‌های مختلف مدیریتی و استفاده از ظرفیت‌های دستگاه‌های مختلف را با هدف کنترل کووید-۱۹ خواستار شد.

درمان ۸۵ درصد بیماران مبتلا به کرونا در این بیمارستان‌های تهران

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در بخش دیگری از این نشست از در اختیار داشتن ۱۲ هزار تخت درمانی دانشگاهی در تهران خبر داد و تاکید کرد: مراقبت‌های درمانی در بیمارستان‌های دانشگاهی در بالاترین سطح به بیماران ارائه می شود و حدود ۸۵ درصد بیماران مبتلا به کرونا در این بیمارستان‌ها درمان می شوند.

در تهران برای درمان بیماران کرونایی کمبودی نداشتیم

دکتر زالی در ادامه به برخی از پروژه های درحال اتمام و یا آماده بهره برداری افزایش تخت های بیمارستانی اشاره کرد و گفت: پروژه بیمارستان‌های شهدای تجریش، امام خمینی(ره)، فیروزآبادی، شهرقدس تا ابتدای پاییز وارد مدار ارائه خدمات درمانی و بهداشتی خواهد شد که خوشبختانه اکثر تخت‌های درمانی این بیمارستانها متعلق به دانشگاه‌های علوم پزشکی است.  

وی با بیان این که در تهران تا به امروز برای درمان مبتلایان به کرونا با کمبود تخت‌های بیمارستانی مواجه نبوده ایم، گفت: باید با نگاه آینده نگارانه و افزایش ظرفیت های بیمارستانی زیر ساخت ها را برای فصول سرد سال مدیریت و تقویت کنیم. راهبرد اصلی مدیریت حوزه بهداشت و درمان کشور بالا بردن ظرفیت بخش های درمانی است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در بخش دیگری، اهمیت غربالگری را مورد توجه قرار داد و فعالیت ۹۰ مرکز جامع سلامت ۱۶ و ۲۴ ساعته را یادآور شد.

وی ضرورت پیروی از سیاست ها و راهبردهای سازمان بهداشت جهانی را خواستار شد و تاکید کرد: باید بیش از گذشته ضمن ارتباط و اتصال بیشتر با سازمان بهداشت جهانی از الگوها و توصیه های این سازمان بهره مند شویم.    

دکتر زالی شناسایی نقاط خطرآفرین و آلوده به کرونا را یکی دیگر از اقدامات ستاد مقابله با کرونا ذکر کرد و به روز رسانی این اطلاعات را ضروری دانست.

وی با اشاره به ایجاد کمیته اپیدمیولوژیک در ستاد مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: این ستاد با نگاهی آکادمیک عدد مولد پایه مبتلایان را به صورت مستمر مانیتور می‌کند هرچه تراز این عدد بالاتر از یک باشد نشان دهنده شیوع خطرآفرین بیماری است.

شکل‌گیری  و بازگشت امواج انسان دوستانه فارغ از هر گونه سلائق سیاسی و اقتصادی در سایه کرونا

دکتر زالی در ادامه شکل گیری  و بازگشت امواج انسان دوستانه، فارغ از هر گونه سلائق سیاسی و اقتصادی و به صورت یکپارچه در دنیا را یکی دیگر از مواردی دانست که  در سایه کرونا شکل گرفته و افزود: امروز مشکل و درد همه دنیا مشترک شده و روزی به شعف خواهیم رسید که در عرصه جهانی این بیماری کنترل شود.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، تلاش نظام‌های علمی و مدیریتی دنیا برای به اشتراک گذاری تجربیات و دستاورهای کارآمد را ضروری دانست و گفت: برای ریشه کنی کرونا باید تمامی مرزها از بین برود و گفتمان جهانی با دردی مشترک و احساس همدردی به همگان منتقل شود. 

وی خاطرنشان کرد: اگر چنانچه هر کشوری به تجربه کارآمدی در زمینه درمان و یا مدیریت کرونا دست یافت، آن را به اشتراک بگذارد از دشواری ها و چالشهای مقابله با این بیماری کاسته می شود.‌

به گفته دکتر زالی، فضای علمی جهانی، امروزه به فضایی منعطف تر و سخاوتمندانه تر از گذشته مبدل شده و در حوزه علمی رقابت‌های منطقی شکل گرفته که این مهم می تواند به توسعه این فعالیت ها کمک کند. دانش بشری محدود است و برای ریشه کنی کرونا باید دستاوردها و تجربیات علمی به اشتراک گذاشته شود.

اجرای  ۳۶۴ پروژه کیلینیکال علمی در کشور

وی از اجرای  ۳۶۴ پروژه کیلینیکال علمی در کشور خبر داد و افزود: نتایح این تحقیقات در آینده‌ای نزدیک منتشر خواهد شد.

برخی محدودیت‌ها در پاییز هم باید ادامه پیدا کند

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که طبق مطالعات جهانی، پاییز نگران کننده ای را پیش رو خواهیم داشت، افزود: پاییز امسال سخت‌ترین پاییز معاصر خواهد بود و این موضوع صرفا مربوط به کشور ما نیست؛ چرا که همزمانی کرونا با بیماری‌های فصلی، تمایل مردم به حضور در فضاهای سرپوشیده،  ایجاد علائم تنفسی و آلرژی در این فصل و ورود موج جدید  H۱N۱ بسیار نگران کننده است.

۲۷ درصد انتقال بیماری، در وسایل حمل و نقل عمومی اتفاق می‌افتد

دکتر زالی در خصوص نگرانی‌ها از موج سوم بیماری در پاییز، عنوان کرد: برخی از محدودیت‌ها در پاییز هم باید ادامه پیدا کند و ممکن است حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس محدود شود، چراکه یکی از اساسی‌ترین فاکتورهای موثر در گسترش ویروس، آغاز فعالیت‌های آموزشی و افزایش استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.

به گفته فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا، ۲۷ درصد انتقال بیماری، در وسایل حمل و نقل عمومی اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه کانون اصلی شیوع بیماری، تجمعات و دورهمی هاست، افزود: در خصوص مراسم عزاداری محرم نیز پروتکل‌های بهداشتی از سوی ستاد ملی کرونا ابلاغ شد و کارشناسان بهداشت از هر سه دانشگاه استان تهران بر نحوه اجرای دستورالعمل ها نظارت خواهند داشت.

لزوم توجه به نشاط نیروهای خط مقدم درمان

دکتر زالی در این مراسم با اشاره به این که کشور وسایل حفاظتی تیم درمان را حداقل تا سه ماه آینده تامین کرده، از فرسودگی تیم پزشکی و کادر درمان ابراز نگرانی کرد و رشادت‌های تیم خدوم سلامت را مورد تقدیر قرار داد.

وی در ادامه از تلاش های سخت کوشانه و ارزنده مجموعه کادر بهداشتی و درمانی قدردانی کرد و گفت: مدافعان سلامت تابلوی زیبایی از رشادت ها را به نمایش گذاشتند.

موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا با جذب ۱۰ هزار نیروی بهداشتی و درمانی

بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر زالی با اشاره به اینکه خستگی پرسنل در مراکز بهداشتی و درمانی، یکی از مهمترین دغدغه های نظام سلامت دنیا است، افزود: ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا با جذب ۱۰ هزار نیروی بهداشتی و درمانی موفقت کرده که در فاز اول ۳۰۰۰ نیرو وارد مدار ارائه خدمت می شوند.

دکتر زالی در خاتمه عنوان کرد:‌ پیشنهاد بازگرداندن نیروهای ۸۹ روزه و تمدید قرارداد کلیه پرسنل بازنشسته در ۵ سال اخیر برای یکسال به ستاد ملی کرونا ارائه شده است.

درباره ما

logo  سایت نسیم رحمت با هدف معرفی بیمارستانها، مراکز درمانی، کلینیک ها، بهداری ها و مراکز علوم پزشکی کشور، متعلق به پایگاه اطلاع رسانی خیریه های کشور تشکیل گردیده است.