تمامی افراد باید دسترسی عادلانه به خدمات سلامت محور داشته باشند

05 ارديبهشت 1400

رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه شعار امسال سازمان بهداشت جهانی را «ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر» اعلام کرد و گفت: باید امکان دسترسی عادلانه و سالم برای ساکنان مناطق برخوردار و غیربرخوردار فراهم شود و مسوولان سلامت به این موضوع توجه جدی کنند.

دکتر «حسین بیگلری» روز شنبه به مناسبت هفته سلامت (اول تا هفتم اردیبهشت) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به طور کلی هدف سازمان جهانی بهداشت این است افراد همگی دسترسی عادلانه‌تر و سالم‌تری به خدمات سلامت محور داشته باشند به طور مثال در موضوع کرونا دسترسی به واکسن برای همه کشورهای دنیا به صورت یکسان فراهم شود.

او گفت: اگرچه کرونا محور اصلی همه مسایل مربوط به سلامت شده اما دیدگاه ما باید از این موضوع فراتر رود و سایر خدمات سلامت محور هم برای همه انسان‌ها به صورت عادلانه و سالم امکان پذیر باشد.

رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در حوزه سلامت و امنیت غذایی به طور مثال دسترسی به نان سالم و باکیفیت یک مطالبه مردمی و از مصادیق عینی شعار هفته سلامت است، در واقع همه آحاد جامعه باید در نقاط برخوردار و کمتر برخوردار به طور یکسانی از نان سالم و با کیفیت برخوردار شوند.

وی اضافه کرد: همچنین دسترسی به آب آشامیدنی سالم از دیگر مصادیق شعار هفته سلامت است به گونه ای که همه آحاد جامعه باید به آن دسترسی یکسانی داشته باشند.

بیگلری گفت: دسترسی همه افراد به محصولات کشاورزی سالم از دیگر مصادیق شعار هفته سلامت است و سازمان جهاد کشاورزی در این راستا نظارت می‌کند تا میزان مجاز سموم و آلاینده ها رعایت شود و از حد مجاز فراتر نرود.

وی اظهار داشت: تامین سلامت محصولات کشاورزی برنامه ای ملی است، براساس این برنامه نباید آلاینده‌ها، فلزات سنگین و سموم در محصولات کشاورزی از میزان مجاز فراتر رود.

به گزارش ایرنا، سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت امسال شعار «ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر» را تعریف کرده اند که شامل عناوین متعددی به منظور دسترسی همه افراد به خدمات سلامت محور است.

روز جهانی بهداشت هجدهم فروردین مصادف با هفتم آوریل است که در کشور ما با توجه به اینکه این ایام پس از تعطیلات نوروزی است و هنوز تعریف کاملی از آن ارائه نشده به منظور اطلاع رسانی گسترده تر به مردم از یکم تا هفتم اردیبهشت ماه تحت عنوان هفته سلامت با این هدف که آحاد جامعه به موضوع سلامت خود توجه بیشتری داشته باشند، نامگذاری شده است.

هرساله بر اساس اولویت های آن سال شعاری برای این ایام تعریف می شود که سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت امسال شعار ساخت جهانی عادلانه تر و سالم تر را تعریف کرده اند که شامل عناوین متعددی به منظور دسترسی همه افراد به خدمات سلامت محور است.

روز شمار این هفته به ترتیب همراهی با مدافعان سلامت برای ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم تر، مشارکت اجتماعی، همدلی و وفاق ملی برای ساخت جهانی عادلانه تر و سالم تر،  آموزه های دینی و پیوند نهادهای مذهبی و نظام سلامت برای ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم تر، ارتقای نظام شبکه بهداشتی، درمانی و مراقبتهای بهداشتی اولیه برای ساخت جهانی عادلانه تر و سالم‌تر، پژوهش و فناوری، پشتیبانی ها و مانع زدایی از تولید برای ساخت جهانی عادلانه تر و سالم‌تر و مشارکت بین بخشی و مسوولیت اجتماعی برای ساخت جهانی عادلانه و سالم تر است.

درباره ما

logo  سایت نسیم رحمت با هدف معرفی بیمارستانها، مراکز درمانی، کلینیک ها، بهداری ها و مراکز علوم پزشکی کشور، متعلق به پایگاه اطلاع رسانی خیریه های کشور تشکیل گردیده است.