نصب دستگاه های بی خطر ساز پسماندهای عفونی در دو بیمارستان تهران

08 شهریور 1400

رییس مرکز سلامت محیط و کار معاونت بهداشت وزارت بهداشت از نصب و راه اندازی دستگاه های بی خطر ساز پسماندهای عفونی در بیمارستان های امام خمینی(ره) و فیروزگر خبر داد.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام وبدا، دکتر احمد جنیدی با اعلام این خبر گفت: با شیوع بیماری کووید 19 در سطح جهان و اعلام وضعیت پاندمی برای این بیماری از سوی سازمان بهداشت جهانی و الزام کشورهای درگیر با طغیان این بیماری برای پرداختن به کنترل آن به عنوان یک فوریت جهانی، کشور ما نیز انجام اقدامات پیشگیری کننده از بیماری و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به بیماران و توجه به ملاحظات محیط زیستی را در دستور کار خود قرار داد.

وی افزود: این دستگاه ها اهدایی کشور چین است و با همکاری سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو ) در کمک به پاسخ اضطراری در مقابله با شیوع بیماری کووید 19 در اختیار ایران قرار گرفته است.

جنیدی بیان کرد: پرداختن به موضوع دفع صحیح پسماندهای پزشکی در مقابله با این بیماری هم در جهت پیشگیری از ابتلا و گسترش بیماری و هم از جنبه های محیط زیستی حایز اهمیت بوده و از اولویت های مرکز سلامت محیط و کار معاونت بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد.

رییس مرکز سلامت محیط وکار گفت: افزایش تعداد مبتلایان به بیماری از یک سو و اعلام عفونی بودن بسیاری از پسماندهای ناشی از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به این بیماران از سوی دیگر، نیاز به افزایش تعداد دستگاه های بی خطر ساز پسماند و همچنین افزایش تعداد سیکل های کاری دستگاه ها را موجب شده است. 

جنیدی افزود: با توجه به محدودیت های ناشی از تحریم های موجود در زمینه تامین قطعات دستگاه ها و تجهیزات و کیت های آزمایشگاهی مورد نیاز برای بررسی عملکرد دستگاه های بی خطر ساز پسماند در کشور و با توجه به حساسیت های محیط زیستی و بهداشتی مرتبط با مدیریت صحیح پسماندهای پزشکی ناشی از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی برای افراد مشکوک و بیماران مبتلا به این بیماری، ضرورت درخواست کمک از سازمان های بین المللی لازم شد.

وی ادامه داد: بر این اساس با درخواست نماینده محترم کشورمان در سازمان ملل متحد، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) ساز و کار اهدای دو دستگاه بی خطر ساز غیر سوز پسماند عفونی از سوی کشور چین را در چارچوب همکاری های جنوب، جنوب به ارزش یک میلیون و دویست هزار دلار فراهم کرد. 

وی تصریح کرد: دستگاه های اهدایی با سیستم اتوکلاو به همراه خرد کن داخلی و دارای خروجی بی خطر سازی پسماندهای عفونی و تیز و برنده مطابق قوانین، ضوابط و استاندارد های ملی مرتبط با مدیریت پسماندهای پزشکی می باشد.

جنیدی خاطرنشان کرد: متعاقب پیگیری های انجام شده دستگاه های فوق الذکر در مرداد ماه سالجاری از کشور چین به ایران ارسال شد و در بیمارستان های امام خمینی(ره) و فیروزگر در حال نصب و راه اندازی توسط مهندسین اعزامی از سوی شرکت سازنده دستگاه می باشد. 

رییس مرکز سلامت محیط و کار گفت: همزمان با اجرای پروژه فوق الذکر تهیه کتاب راهنمای مدیریت پسماند و برگزاری کارگاه های آموزشی برای گروه های هدف مرتبط با مدیریت پسماندهای بیمارستانی نیز به صورت حضوری و آنلاین با همکاری مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ایران و تهران و بیمارستان های فوق الذکر انجام خواهد شد.

درباره ما

logo  سایت نسیم رحمت با هدف معرفی بیمارستانها، مراکز درمانی، کلینیک ها، بهداری ها و مراکز علوم پزشکی کشور، متعلق به پایگاه اطلاع رسانی خیریه های کشور تشکیل گردیده است.