ویتامین B1 : غذاها و فواید کمبود ویتامین b1

09 شهریور 1401

ویتامین b1، یکی از هشت ویتامین از ویتامین های گروه B است. این ویتامین، یکی از مهمترین ویتامین هایی است که بدن انسان به آن نیاز دارد.

ویتامین ها، به طور کلی وظیفه تسهیل سوخت و ساز در بدن را دارند، از این رو وجود آنها برای بدن ضروری است. برخی ویتامین ها مانند ویتامین b1 اهمیت بسیار بالایی دارند و نبود آنها می تواند مشکل ساز باشد.

 

ویتامین ها، به دو دسته محلول در آب و محلول در چربی تقسیم می شوند. ویتامین b1 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین، در مواد غذایی مختلفی یافت می شود که در ادامه مطلب به آن اشاره خواهیم کرد. این ویتامین، خاصیت های مهمی دارد و با نام تیامین نیز شناخته می شود. یکی از مهمترین ویژگی های این ویتامین، شرکت در فرایند تبدیل غذا به انرژی است.


ویژگی های ویتامین b1

این ویتامین، فواید زیادی برای بدن انسان دارد و بدون آن، ممکن است که حتی فرایند های حیاتی مختل شوند. در ادامه، به معرفی و بررسی بعضی از فواید ویتامین b1 خواهیم پرداخت.


تقویت و بهبود عملکرد مغز و اعصاب

مطالعات اخیر نشان داده اند افرادی که به آلزایمر مبتلا هستند، بنا بر دلایلی نسبت به افرادی که آلزایمر ندارند، ویتامین b1 کمتری دریافت می کنند. این ویتامین، می تواند باعث بهبود عملکرد مغز و دستگاه عصبی مرکزی بشود.

 

افرادی که به الکل اعتیاد دارند، بیشتر دچار مشکلات مغزی خواهند شد. یکی از دلایل آن، این است که الکل از جذب ویتامین b1 خودداری می کند، در نتیجه فرایند های مغزی و عصبی فرد ممکن است دچار مشکلاتی شود.

 

کمبود ویتامین b1 می تواند منجر به آلزایمر، زوال عقل و... شود. این ویتامین، حتی می تواند فرایند های مربوط به دستگاه عصبی محیطی را نیز تحت تأثیر قرار دهد. برای نمونه، بی حسی در دست و پا، می تواند به دلیل کمبود ویتامین b1 ایجاد شود.


جلوگیری از گرفتگی و اسپاسم


کمبود ویتامین b1, منابع ویتامین b1, میوه های غنی از ویتامین b1

ویتامین B1 می تواند باعث رفع گرفتگی ماهیچه ها شود

 

به حالتی که در آن، ماهیچه یا ماهیچه هایی در بدن، دردناک و منقبض می شوند، به طوری که تکان دادن آنها نیز دردناک است، اسپاسم می گویند. اسپاسم گردن، یکی از شایع ترین این نوع گرفتگی ها است. برخی گرفتگی ها نیز ممکن است در اثر ورزش های سنگین و طولانی مدت، با جمع شدن لاکتیک اسید در ماهیچه ها ایجاد شوند.

ویتامین b1، می تواند باعث شود که لاکتیک اسید جمع شده در ماهیچه ها، با سرعت بیشتری تجزیه شود و در نتیجه، باعث درمان سریع تر گرفتگی و اسپاسم می شود.


تولید انرژی و سوخت و ساز در بدن

یکی دیگر از فواید ویتامین b1، تبدیل ماده غذایی به انرژی است. این فرایند، شامل مراحل مختلف می شود. از آنجایی که ویتامین ها، واکنش های شیمیایی که در بدن اتفاق می افتد را تسهیل می کنند، وجود ویتامین b1 برای انجام شدن واکنش های مربوط به تبدیل غذا به انرژی، بسیار مهم است.

این ویتامین، در واکنش های درون سلولی شرکت می کند، و باعث تسهیل شدن مجموعه واکنش هایی می شود که در نهایت باعث ایجاد انرژی از مواد غذایی می شود.


تقویت فعالیت قلب و حفاظت از آن

ویتامین b1 می تواند عملکرد ماهیچه قلب را در بهترین حالت قرار دهد. این ویتامین، همچنین می تواند از بزرگ شدن قلب جلوگیری کند. بزرگ شدن قلب، به دلایل مختلفی نظیر چاقی، فشار خون بالا و... ایجاد می شود.

کمبود ویتامین b1 ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود. در نتیجه مصرف این ویتامین برای تمام انسان ها، به ویژه افرادی که از مشکلات قلبی رنج می برند، توصیه می شود.


بهبود فعالیت دستگاه گوارش و درمان کم اشتهایی

وجود ویتامین b1، می تواند فعالیت دستگاه گوارش را بهبود ببخشد. افرادی که اشتهای پایینی دارند و نمی توانند به اندازه مواد غذایی مصرف کنند، ممکن است با مشکلات متعددی روبرو شوند. مصرف مواد غذایی حاوی تیامین، می تواند اشتهای افراد را بهبود ببخشد. افرادی که دچار کمبود ویتامین b1 می شوند، اشتهای بسیار پایینی دارند که ممکن است در آینده باعث مشکلاتی مانند استرس و حتی افسردگی شود.

نشانه های کمبود ویتامین b1 در بدن انسان

ویتامین b1، اهمیت بسیار زیادی برای بدن انسان دارد. در نتیجه، مهم است که این ویتامین به همراه رژیم مناسب، به اندازه کافی به بدن وارد شود. در صورتی که انسان، دچار کمبود این ویتامین باشد، نشانه های ناشی از کمبود آن در فرد ایجاد خواهند شد. در ادامه، برخی از نشانه های مربوط به کمبود ویتامین b1 را بررسی خواهیم کرد. البته دقت کنید که این نشانه ها، ممکن است ناشی از کمبود این ویتامین نباشند و دلایل دیگری داشته باشند.


احساس خواب آلودگی و خستگی


خواص قرص ویتامین b1, موارد مصرف ویتامین b1, علائم کمبود ویتامین b1

خستگی و خواب آلودگی از نشانه های رایج کمبود ویتامین B1 است

 

یکی از رایج ترین نشانه های کمبود ویتامین b1، خستگی و خواب آلودگی است. همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، ویتامین b1 نقش بسیار مهم و حیاتی در تبدیل مواد غذایی به انرژی دارد. در صورتی که بدن انسان انرژی کافی نداشته باشد، سوخت و ساز، و در نتیجه فعالیت های بدنی به شدت کاهش پیدا می کنند و منجر به خستگی فرد می شوند.

اگر ویتامین b1 در این حالت، به اندازه کافی دریافت نشود، ممکن است که این حالت خستگی ادامه پیدا کند و فعالیت های بدنی محدود بمانند.


تار شدن دید

یکی دیگر از نشانه هایی که ممکن است به کمبود ویتامین b1 اشاره داشته باشد، اختلال در بینایی و تار شدن دید است. همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، این ویتامین، برای فعالیت درست دستگاه عصبی لازم است. در نتیجه، کمبود آن می تواند باعث اختلال در دریافت حس بینایی شود.

 

هنگامی که بدن انسان با کمبود شدید ویتامین b1 مواجه می شود، ممکن است که اعصاب بینایی فرد، دچار تورم شوند و حتی بینایی فرد را مختل کنند. در این حالت، نیاز است که ویتامین b1 مورد نیاز بدن هر چه سریع تر تأمین شود.


احساس گیجی و آشفتگی

کمبود شدید ویتامین b1 می تواند عملکرد دستگاه عصبی مرکزی، به ویژه مغز را با اختلالات شدید مواجه کند. در صورتی که این اختلالات افزایش پیدا کنند، فرد دچار احساس گیجی می شود، و در برخی موارد حتی نمی تواند تمرکز کافی بر روی محرک های محیطی اطراف خود داشته باشد.

 

در موارد شدید تر، ممکن است که فرد دچار روان آشفتگی شود. روان آشفتگی، حالتی است که در آن احساس گیجی و عدم توانایی در درست فکر کردن بسیار شدت می گیرند. این حالت بسیار خطرناک است و می تواند حتی شدید تر هم شود.


کاهش فعالیت های انعکاسی

انعکاس، نوعی حرکت و ارسال پیام عصبی در بدن است، که به صورت غیر ارادی ایجاد می شود. برای مثال، هنگامی که بر روی یک جسم داغ دست می گذارید، بدون اینکه خودتان اطلاع داشته باشید، پس از مدت کوتاهی دست شما به عقب کشیده می شود تا از سوختگی در امان باشد. این فعالیت انعکاسی و بسیار شدید، در نخاع ایجاد می شود.

در صورتی که بدن دچار کمبود ویتامین b1 باشد، در فرایند های عصبی، امکان ایجاد اختلال وجود دارد، و سرعت واکنش به محرک های آسیب زننده، ممکن است کاهش پیدا کند.


کاهش میل به غذا

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، وجود ویتامین b1 می تواند اشتها را در انسان افزایش دهد. در نتیجه کمبود آن نیز، می تواند باعث کاهش اشتها شود. در صورتی که میل شما به مصرف مواد غذایی کاهش پیدا کرده است، ممکن است که دچار کمبود ویتامین b1 شده باشید.


احساس ضعف در ماهیچه ها

برخی از افرادی که دچار کمبود ویتامین b1 هستند، ممکن است که در ماهیچه های خود، احساس ناتوانی و ضعف بکنند. ماهیچه ها، بخش هایی از بدن هستند که انرژی بسیار زیادی مصرف می کنند و باعث حرکت بدن می شوند. در صورتی که ویتامین b1 موجود در بدن انسان کافی نباشد، ممکن است که انرژی مورد نیاز ماهیچه ها تأمین نشود. در نتیجه افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند، ممکن است که احساس ضعف در عضلات خود داشته باشند.


ویتامین b1 در چه غذاهایی یافت می شود؟

ویتامین b1 در گستره وسیعی از غذا ها یافت می شود، و این غذاها می توانند نیاز بدن به ویتامین b1 را به طور کامل پاسخ دهند. برخی از ماهی ها، مانند ماهی تن و یا ماهی سالمون، منابع غنی از ویتامین b1 هستند و می توانند به علاوه تأمین ویتامین b1 مورد نیاز، اسید های چرب امگا 3 را نیز برای بدن انسان فراهم کنند.

 

سیب زمینی و ذرت، از مواد دیگری هستند که سرشار از ویتامین b1 هستند. این مواد، منبع غنی از مواد معدنی مختلف نیز هستند و می توانند بسیاری از نیاز های بدن به ویتامین ها و مواد معدنی را تأمین کنند.


علائم کمبود ویتامین b1, کاربرد ویتامین b1, ویتامین های گروه B

سیب زمینی و ذرت از مواد غذایی سرشار از ویتامین B1 هستند

 

گوشت گاو، یکی از مهمترین منابع تأمین ویتامین b1 است. گوشت گاو، دارای مقدار فراوانی پروتئین نیز می باشد. پروتئین ها، یکی از مهمترین نیاز های بدن انسان هستند.

....................

بیتوته

درباره ما

logo  سایت نسیم رحمت با هدف معرفی بیمارستانها، مراکز درمانی، کلینیک ها، بهداری ها و مراکز علوم پزشکی کشور، متعلق به پایگاه اطلاع رسانی خیریه های کشور تشکیل گردیده است.