شلغم و فصل زمستان

17 بهمن 1401

در فصل زمستان، بی تحرکی افراد، باعث چاقی و یبوست می شود و شلغم بهترین راه درمان یبوست است؛ از این رو، افراد بهتر است که عصرها و شب های زمستانی شلغم مصرف کنند.

«منصور رضایی»، دکترای تغذیه و رژیم غذایی در گفتگو با رادیو سلامت با بیان اینکه سبزیجات در علم تغذیه جایگاه خاصی دارد که متاسفانه در عامه مردم اغراق گویی ها در این زمینه وجود دارد، گفت: این را بگویم که شغلم مفید است و در این باره شک نکنید. در فصل زمستان، تمایل بدن انسان، به خوراکی های چرب زیاد است و افراد تحرک زیادی هم ندارند از این رو، همین امر موجب می شود اواخر اسفند ماه افراد، دچار چاقی می شوند. 

وی ادامه داد: از این رو، در فصل زمستان مصرف سبزیجات همچون شلغم، گل کلم، هویج و .... خوب است زیرا که خواص زیادی دارند. به طور مثال، شلغم نشاسته هم ندارد و خود شلغم، قاتل یبوست است. 

این دکترای تغذیه و رژیم غذایی ادامه داد: همچنین، بوی شلغم باعث می شود تا خشکی هوای زمستان گرفته شود. همان طور که می دانید، هوای خشک برای ریه خوب نیست و شلغم قاتل بیماری های تنفسی است. سرفه های افرادی که مشکلات تنفسی دارند با شلغم کمتر می شود. فواید دیگری هم شلغم دارد که بعدها در طول تاریخ کشف خواهد شد.

وی در ادامه بیان کرد: نفخ دستگاه گوارش، به خاطر کربوهیدرات است که توصیه می شود افراد شلغم را خوب بجون و خوب بپزن و همچنین در کنار شلغم، از سبزیجات معطر مثل نعناع، ترخون و ... که نفخ شلغم را می گیرد و خودشان هم خیلی مفید هستند، استفاده کنند. حبوبات هم باید قبل از مصرف خیسانده شوند تا ارزش غذایی آنها بیش تر شود و نفخ شان کمتر گردد.

رضایی در پاسخ به این پرسش که شلغم برای تیرویید بد است؟، گفت: بله، کلم، ترب، سویا، گردو، شلغم، هنگامی که خام مصرف شوند، مشکلی ایجاد می کنند؛ اما اگر پخته شود، احتمال بدتر کردن تیرویید را فراهم نمی کند.

وی در پایان با بیان انیکه شلغم فشار را بالا نمی برد مگر آنکه نمک بیش از حد به آن زده باشند، اظهارداشت: شلغم، یک سبزی بسیار مفید برای دیابتی هاست؛ اما نه به خاطر انسولین بلکه به خاطر فیبر و ویتامین ها؛ شلغم خام، ضد سرطان است؛  اما برای نفخ و تیرویید خوب نیست.

................

منبع

درباره ما

logo  سایت نسیم رحمت با هدف معرفی بیمارستانها، مراکز درمانی، کلینیک ها، بهداری ها و مراکز علوم پزشکی کشور، متعلق به پایگاه اطلاع رسانی خیریه های کشور تشکیل گردیده است.