بهترین راه مقابله با چاقی

17 بهمن 1401

متخصص تغذیه راه حل مبارزه با چاقی را تشریح کرد.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما،کوروش جعفریان متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص چاقی و باورهای نادرست آن به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه با بیان این مطلب که روز به روز بر آمار چاقی در کل جهان اضافه می‌شود، گفت: متاسفانه هیچ کشوری تا به حال موفق به کاهش آمار چاقی در افراد کشورش نشده است، همچنین گفت: اگر بخواهیم در یک جامعه بزرگ غربالگری کنیم، بهترین روش، اندازه گیری BMI (شاخص توده بدنی) است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا بعضی از افراد با وجود شاخص توده بدنی مناسب،  مبتلا به انواع بیماریها از جمله فشار خون و بیماریهای قلبی عروقی هستند، اما افراد دیگری با ابتلا به چاقی، هیچ بیماری ندارند؟، گفت: بسیاری از بیماری ها منشاء وراثتی دارد و به چاقی یا لاغری کمتر ارتباط دارد.

وی چاقی واقعی را، افزایش تعداد سلول های چربی و بدتر از آن، افزایش حجم سلول های چربی دانست.

وی افزود: اگر فردی با حجم بالای سلول‌های چربی روبرو باشد، در آینده با بیماری های زیادی مواجه خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: تغذیه نامناسب در دوران نوزادی و بلوغ، باعث افزایش تعداد سلول های چربی در بدن می شود، متاسفانه در این مقطع  از زندگی، برای کاهش تعداد سلول های چربی، برنامه ریزی مناسبی وجود ندارد و نوزاد چاق به نوجوان چاق و نوجوان چاق به بزرگسال چاق، تبدیل خواهد شد.

این متخصص تغذیه متوسط مصرف نان در کشور را حدود ۱۶۰ کیلوگرم برای هر فرد دانست، که سرانه مصرف بسیار زیادی است، در عوض مصرف روغن زیتون در کشور برای هر فرد، سالانه کمتر از ۲۰۰ گرم ذکر شده است، در صورتی که مصرف روغن زیتون از بسیاری از بیماریها از جمله چاقی ناسالم و پر فشار خونی جلوگیری می کند، وی مصرف نکردن روغن زیتون را، خیانت به سلامت دانست.

وی با تاکید بر تصحیح الگوی غذایی در کشور، گفت: تنها ۱۲ درصد از مردم کشور سالم و سلامت تغذیه می کنند و حدود ۸۸ درصد از مردم، سبک تغذیه و عادات غذایی ناسالمی دارند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا روش طبخ کباب درست است؟، گفت:کباب از ماده غذایی ارزشمندی تهیه شده است، اما روش طبخ آن صحیح نیست و با این روش طبخ( بر روی آنش)، ترکیبات سرطانزایی به گوشت اضافه میشود.

وی افراط و تفریط را ناصحیح خواند و مصرف کم فست فودها (هر سه ماه یکبار) را بی خطر دانست.

این استاد دانشگاه گفت: چاقی در ذهن ما است، باید به عواملی که ذهن ما را تشکیل می‌دهند توجه کنیم، اگر ذهن ما بدون فکر به طرف غذاهای ناسالم برود، گرفتار خواهد شد، اما با فکر خوب به سمت غذای سالم می رویم و سلامت خواهیم ماند.

وی تنها راه نجات از چاقی را، ایده های سالم غذایی دانست.

جعفریان، کاهش میزان سوء تغذیه در کشور را موفقیت بزرگی دانست و گفت: همزمان با کاهش سوء تغذیه، متاسفانه افزایش وزن و چاقی نیز حادث شده است، بنابراین قبل از انجام هر کاری، برنامه ریزی های صحیح و آزمون خطا های پیاپی، موفقیت ۱۰۰ درصد را ممکن خواهد ساخت‌.

وی در پاسخ به این سوال که آیا انواع چاقی ها با وراثت ربط دارد، گفت: در ۸۰ درصد چاقی ها، ژنتیک نقش مهمی دارد،  زمینه ژنتیکی قطعاً یک عامل تاثیر گذار در چاقی است، اما رفتارهای ما می تواند ژنتیک ما را تغییر دهد. رفتار ها بر روی ژنوم ما تاثیر می گذارند و ما نیز آن را به آیندگان انتقال می دهیم، او تاکید کرد: ما میتوانیم با رفتارها و باورهای درست، ژنتیک سالم را به نسل‌های بعدی منتقل کنیم. سالها طول میکشد تا بتوانیم از یک فاکتور غلط ژنتیکی، به فاکتور صحیح ژنتیکی دست یابیم.

جعفریان در پاسخ به این سوال که کدام نوع رژیم، درمان چاقی خواهد بود؟، گفت: هیچ رژیمی، چاقی را درمان نخواهد کرد، تمام رژیم ها قطعاً با شکست روبرو می شوند، زیرا تفکر ما تغییر نکرده است، هر زمانی که تفکر ما تغییر کند و برای به دست آوردن سلامتی، به دنبال غذای سالم باشیم، چاقی حتما مرتفع خواهد شد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: به طبیعت بازگردید و مواد غذایی سالم را انتخاب کنید. تا زمانی که مغز شما انتخاب درستی نداشته باشد، چاقی برطرف نخواهد شد.

وی همچنین آلودگی هوا را مانعی برای ورزش کردن دانست و گفت: برطرف شدن آلودگی هوا، از ضروریات داشتن زندگی سالم است.

..........

منبع

درباره ما

logo  سایت نسیم رحمت با هدف معرفی بیمارستانها، مراکز درمانی، کلینیک ها، بهداری ها و مراکز علوم پزشکی کشور، متعلق به پایگاه اطلاع رسانی خیریه های کشور تشکیل گردیده است.